Monika Maurer

Moje psiaki idą w świat!
W sumie 27 piesków wyjechało na 4 Kontynenty do 13 krajów Świata.

Zobacz na mapie.

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 

Opis rasy

Papillon

 

 

Jak u wielu ras, pochodzenie Papillonów jest tematem wielu dyskusji i spekulacji, niemniej jednak generalnie uważa się, że rasa pochodzi od Europejskiego Spaniela Miniaturowego, którego możemy podziwiać na licznych dworskich obrazach już nawet z 15- tego wieku. Te piękne małe spaniele były ulubieńcami dam dworu i nawet krąży legenda, że Marii Antoninie, jej ukochany Spaniel towarzyszył na gilotynę. Rasa ma dwa państwa na liście, z których się wywodzi, Francję i Belgię. W obydwu tych krajach jest znana, jako Spaniel Kontynentalny Miniaturowy. Pierwotny Papillon miał uszy oklapnięte, lecz dzisiaj jest znacznie bardziej popularny ze stojącymi uszami. Odmiana z uszami oklapniętymi pozostała do dziś i jest znana, jako ‘Phalene'.
Nazwa rasy Papillon wywodzi się od francuskiego słowa o znaczeniu motyl - papillon, Piesek ten ma szeroko osadzone, stojące i lekko pochylone uszy, które przypominają skrzydła motyla. Również powinien mieć cienką białą strzałkę między uszami, po środku głowy, która przypomina ciało owada. Nazwa Phalene pochodzi od kuzyna motyla, czyli ćmy, która składa swoje skrzydła, gdy odpoczywa. Podobno pierwszy Papillon ze stojącymi uszami urodził się 1896 roku. Nigdy nie zostało udowodnione czy to była celowa mutacja czy jedynie cudowny wybryk natury. Jedno jest pewne, nie był to wynik mieszanki z inna rasą.

Jakie są Papillony?
Papillony to wesołe, radosne małe pieski, wyjątkowo inteligentne i pewne w swoim własnym mniemaniu, że w rzeczywistości są dużymi psami w małym ciele. Ich żywiołowy, kontaktowy temperament nie powinien mieć śladu agresywności. Uwielbiają długie spacery ze swoim panem, ale również są całkowicie ukontentowane mogąc zwinąć się w kłębek przed kominkiem, lub nawet bardziej prawdopodobnie na swoim ulubionym fotelu. Papillony mają włos, nie sierść, który jest sprężysty, o jedwabistej strukturze, nieprzyjmujący brudu, a resztki traw opadają przy muśnięciu szczotką. Niemniej jednak Papillony uwielbiają być czyste. Nie posiadają podszerstka, który liniały by dwa razy do roku jak u większości innych ras. Ze swoimi wielkimi nietypowymi uszami, merdającym pióropuszowym ogonem, spływającą jedwabistą sierścią, Papillon jest po prostu gwiazdą. Ma to coś, co zostało nazwane „ rozsądne piękno”, ponieważ jego właściciel nie musi zostać niewolnikiem szczotki, aby zachować piękno Papillona. Ponadto rasa ta nie ma „psiego” zapachu i nie powoduje alergii u osób uczulonych na psią sierść. Papillony są aktywne, radosne, i w większości nie ujadają nerwowo. Oczywiście zaalarmują, gdy ktoś jest przy drzwiach, lecz szybko milkną, gdy gościa wpuścimy do domu. Większość papillonów pozostaje radosna, uwielbiająca zabawy przez większość swojego życia. Podróżują bez problemowo (choroba lokomocyjna to rzadkość) i uwielbiają zwracać na siebie uwagę gdziekolwiek się pojawią. Papillon to mały piesek, o delikatnych kostkach, na którego trzeba uważać w szczególności przy małych dzieciach i innych dużych pasch i nie dla tego, że mógłby się bać, lecz w zabawie nie uważając mógłby się zdarzyć wypadek. Papillony to raczej zdrowa rasa, choć pojawiają się przypadki Patella Luxation, a ostatnio P R A, które niemniej jednak są systematycznie eliminowane przez hodowców. Często się mówi, że Papillon to wielki pies w małym ciele. Mogą robić praktycznie wszystko, co większe psy, tylko mniejszym nakładem pracy, utrzymania i potrzeby miejsca.
Prawdę mówiąc unikalne piękno, Papillona idzie znacznie dalej jak tylko jego wspaniałe uszy.