Monika Maurer

Moje psiaki idą w świat!
W sumie 27 piesków wyjechało na 4 Kontynenty do 13 krajów Świata.

Zobacz na mapie.

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

O Coton de Tulear

 

 

Coton de Tulear powstał na wyspie Madagascar w okolicach portu Tulear (Toliary) i jest nadal bardzo popularnym psem. Przodkowie Coton'a zostali przywiezieni na Madagascar w 16 i 17 wieku, może nawet w 15, prawdopodobnie na statkach pirackich.
Czy psy były na statkach aby polować na szczury, czy jako towarzysz długich wypraw, lub były skonfiskowane z innych statków, tego nikt nie wie. Cotony są
z grupy Bichonów i prawdopodobnie zmieszały się z dzikimi terierami pochodzącymi z Wyspy. W ostatnich latach krąży wiele opowieści o histori Cotona. Większość z nich nie jest prawdziwa. Coton de Tulear nigdy nie był dzikim psem na Madagaskarze. Nie polował na niedzwiedzie i aligatory. Był psem do towarzystwa rządzącego na Madagaskarze plemienia Merina.
Sierść Cotona mogła być wynikiem mutacji pojedynczego genu. Ten mały przyjacielski piesek wzbudził zainteresowanie Madagaskarskiej elity rządzącej i tylko oni mogli cieszyć się towarzystwem Cotona.
Pierwsze Cotony pojawiły się w Europie i USA w latach 70-tych. Na Madagaskarze rasa ta nie była modna jak kozy czy węże, nie była święta jak zebry …. więc tubylcy nie przejmowali się ich losem i przyszłością.
Rozwinął się czarny rynek i turyści kupowali za kilkaset franków francuskich (200-300), wszystkie małe białe pieski jakie udało się znaleźć i sprzedawali te szczeniaki w Paryżu po 10 krotnie wyższej cenie.Coton stał się ofiara własnego sukcesu, a niekontrolowany export był niebezpieczny dla rasy. 
Wprowadzono ograniczenia, wolno było eksportować tylko prawdziwe Cotony posiadające świadectwo pochodzenia. W tych latach średnio 250 Cotonów wywożono z Madagaskaru rocznie, a tylko 10 posiadało oficjalne dokumenty wydawane przez Stowarzyszenie Psów na Madagaskarze (Societe Canine Madagascar)>Cotton de Tulear został zarejestrowany przez FCI dopiero w 1971 roku, a prawdziwy rozwój rasy nastąpił w roku 1977.
Jakie są Cotony de Tulear> Charakter jest główną cechą charakterystyczną rasy. Mówi się że są to Labradory Retrievery w małym opakowaniu.
Coton de Tulear jest małym, zabawnym , kochającym, słodkim długowłosym bawełniaczkiem, inteligentnym psem o wielkim psim sercu. Sa to „całujące” psy, bardzo przywiązane do właściciela, tworzące bardzo silne więzy. Kochają życie, są niezwykle spontaniczne i pełne życia. Jest to bardzo wokalna rasa, „gadająca”, mruczaca i wydająca różne inne odgłosy gdy się bawi. Niektóre Cotony maja w zwyczaju podskakiwać i chodzić na tylnich łapach, aby rozbawić człowieka. Będą przekrzywiały głowę gdy do nich mówisz.
Czasami nazywa się je „odstresowującymi psami 20 wieku” Bardzo inteligentne, łatwe w szkoleniu, udomowione, uwielbiają podróżować. Cotony świetnie się dogadują z dziećmi, innymi psami i nawet kotami. Ponieważ maja doskonały słuch, są również doskonałymi stróżami. Sa to bardzo fajne i zabawne psy i nie ma dnia w którym nas nie rozśmieszą. Cotony rozwijają się dzięki miłości, pożywieniu, towarzystwie człowieka i ochronie rodziny.
Nigdy nie zmęczą się zbyt wielka ilością miłości i zainteresowania. Głaszcz go, noś go, mów do niego, a osiągniesz wspaniałe rezultaty. Będąc wspaniałymi towarzyszami, są zawsze gotowe się bawić i nigdy zmęczone. Jeśli nie możesz zlokalizować swojego Cotona, nie patrz daleko przed siebie, spójrz pod nogi, a znajdziesz tam swoją białą kochającą kulkę.
Coton bardzo uważnie obserwuje swoją rodzinę i szybko staje się jej członkiem. Pozostaje „szczeniakiem” przez całe życie. Większość Cotonów rzadko szczeka, niemniej jednak niektóre zachowują się jak budziki lub psy stróżujące. Są bardzo opiekuńcze w stosunku do domowników, a dzięki doskonałemu słuchowi, zaalarmują natychmiast słysząc niepokojące dźwięki. Cotony rzadko chorują, a długość ich życia to około 15 do 19 lat. Niezależnie jednak od ich pluszowego wyglądu, Cotony nie są delikatnymi mimozami. Uwielbiają się tarzać i wariować zarówno w domu, na śniegu, w błocie, na deszczu lub w każdych innych warunkach. Ich wyjątkowa inteligencja daje im możliwość branie udziału w różnych zawodach takich jak posłuszeństwo, agility, taniec dowolny, a nawet iść za tropem. Uczą się bardzo łatwo.
Coton de Tulear włos jest miękki puszysty, w dotyku nie tłusty i lekki jak kwiat bawełny. Szczeniaki rodzą się białe lub białe w plamy głównie w okolicach głowy, uszu, ale również na ciele. Plamy żółte, brązowe, rdzawe i czarne znikają gdy Coton dorasta, czasami pozostaje jedynie plamka w kolorze szampana lub szarym. Czesanie 3 – 4 razy w tygodniu pozwoli zapobiec kołtunieniu się włosa szczególnie za uszami, i pod pachami. Ponadto jeśli pies jest od szczeniaczka przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych, będzie to lubił i nie wymagał tak częstych kąpieli. Jeśli jednak nasz pupil się zabrudzi, upewnij się czy używasz odpowiedniego szamponu do włosów Cotona. Cotony są hypoalergiczne ponieważ mają włosy (bardzo podobne do ludzkich), dzięki temu mogą być w domach gdzie przebywają alergicy. Ponieważ mają włos nie sierść nie linieją, gubią jedynie pojedyncze włosy.
Nie dajcie się zwieść jednak pluszowemu wyglądowi białej maskotki. Te pieski wyglądają jak małe aniołki, a są cudownymi diabełkami, pełnymi temperamentu, gotowymi na wszystko, nie bojącymi się niczego ani nikogo, kumplami które myślą że są wielkimi.
Coton zawsze Cię rozśmieszy i nigdy nie zdenerwuje. Klaun, komediant, nieprzewidywalny, z wielka wyobraźnią, mają wszystko aby rozbawić znudzonych i rozśmieszyć zestresowanych. Coton de Tulear bawi się życiem, spontanicznie i szczodrze, będąc niezwykle towarzyskim psem, który zawsze się uśmiecha.
Ten wspaniały pies kocha kochać i być kochanym.